RANDEVU AL
BLOG

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması ağız sağlığını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biridir. İltihap, yaralanma ve tahriş sonucunda ortaya çıkan bu durum genel olarak insanların büyük çoğunluğunda görülebilir. Asıl amacı diş bakımı ve temizliği yapmak olan çok sayıda kişi de istemeden diş eti kanamasına yol açabilir.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma sayesinde dişler temizlenir ve çürük riski çok azalır. Ağız temizliği için kullanılan bu yöntemler bazen diş kanamasının sebebi olabilir. Dişler çok sert yapıda iken diş etleri oldukça hassas yapıdadır. Bu nedenle diş ipinin ve fırçanın temas ettiği yerler kolayca tahriş olabilir. Buna bağlı olarak kanamaların ortaya çıkma riski oldukça yüksek olur.


Diş Eti Kanaması Neden Olur?


Diş eti kanaması nedenleri içinde öncelikli olarak diş bakımı adına yapılan uygulamalar öne çıkar. Sert ve temizlik için özel yapılmış malzemeleri diş etine fazla yaklaştırmamak gerekir. Dişeti bu fırça ve diş ipi gibi temizlik aparatlarından çok olumsuz etkilenebilir. Kullanılan malzeme kadar bu malzemeleri kullananların göstereceği dikkat de çok önem arz eder.

Diş eti kanaması ortaya çıkan bireylerin sağlık anlamında başka sorunları olabilir. Trombosit ve vitamin eksikliği çoğu zaman bu kanamaların sebebi olabilir. Hayatı olumsuz etkileyen bu gibi durumlar oldukça rahatsız edici olabilir. Ağzında kan kokusundan hoşlanmayan bireylerin çok zaman harcamadan Periyodontoloji desteği alması gerekir. Diş eti kanamasının altında yatan sebep Periyodontitis olabilir. Diş eti çekilmesi olarak bilinen bu hastalık, sağlam dişlerin kaybedilmesine varan olumsuz sonuçlar ortaya koyar.


Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?


Diş eti kanaması iyi bir bakım ve tedavi süreci ile tamamen geçebilir. Bakım kalitesi ve izlenen yol sayesinde diş eti kanamasını sonlandırmak mümkün olur. Uzman diş hekimleri veya alınacak olan Periyodontoloji desteği sayesinde, uygun bir tedavi programı ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olur.

Ağız yaraları ve diş eti kanamaları, insanları olumsuz etkileyen hastalık ve sorunlar içinde yer alır. Düzenli ve zamanında diş bakımını bir rutin alışkanlık haline getiren bireyler için sorunun çözümü oldukça kolay olur. Doktor kontrolünde yapılan vitamin ve Trombosit değer ölçümü, sorunların tespitine avantaj sağlayabilir. Büyük oranda sorunu çözecek yaklaşım ise diş ipi ve diş fırçası kullanımına dikkat etmek olacaktır. Diş eti kanaması sadece yaraları ile acı veren olumsuz bir durum değildir. Pek çok kişi bu durumun yarattığı olumsuz görüntülerden rahatsız olur.


Diş Eti Kanaması Tedavisi


Diş eti kanaması tedavisi doğru uygulandığı zaman çabuk ve olumlu sonuç verir. Diş eti kanamasının yol açtığı olumsuzluklardan kurtulmak için uzman desteği alınabilir ve bireyler kendi başına uygun çözümleri takip edebilir. Sağlıklı dişler ve sağlıklı bir diş eti yapısı için:

·        Diş fırçalama ve diş eti temizliğinde aparatların diş etine değmeden kullanılması gerekir. Ağız hijyeni, hem sağlık hem de diş eti kanaması sorunu için güvenilir bir çözüm oluşturur.

·        Diş etinde oluşan ödem ve benzer sorunlarla mücadele için tuzlu su gargarası tavsiye edilir. Bunun yanında hekimlerin reçete oluşturduğu solüsyon ve gargaralar da kullanılır.

·        Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek ağız yaraları ve diş eti kanamaları için büyük önem arz eder. Dengeli ve yeterli beslenme konusu kanamaların önüne geçen bir durum yaratabilir. D vitamin ve C vitamini diş etlerini güçlü kılar. Fosfor elementi ise kanamaların önüne geçen bir sonuç yaratır.

·        Diş eti kanaması sorunu yaşayan bireylere bol sıvı tüketmeleri önerilir. Ağızda kuruluk özellikle iyileşme sürecinin gecikmesine neden olabilir. Yeterli sıvı alınması durumunda kanamanın daha çabuk ortadan kalkması söz konusu olacaktır.

·        Sigara ve alkol kullanan bireylerde diş eti sorunları daha fazla görülür. Diş eti kanaması yaşamamak adına bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

·        Diş hekimi kontrolünün düzenli bir rutinde gerçekleşmesi sağlıklı bir sonuç ortaya koyar. Muayenenin düzgün olarak yapılması diş eti kanamaları için uygun tedavi adına avantaj sağlar.

Ağız ve diş sağlığına önem verenler için diş eti kanaması hemen müdahale edilmesi gereken bir sorundur. Hekim ve muayene desteği ile daha kalıcı çözümler bulmak mümkün olur.


Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?


Diş eti kanaması belirtileri içinde en açık olanı diş etlerinde ortaya çıkan kanamalardır. Bu kanamaya kötü koku, ağrı ve ağızda tadın bozulması eşlik eder. Bu belirtiler ortaya çıktığında uzman yardımı gerekir.


Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir?


Diş eti kanamasına ne iyi gelir sorusu pek çok kişi için çözüme giden yolu oluşturacaktır. Temizlik ve hijyen davranışlarında değişiklik en önemli konu başlıkları arasında yer alır. Tedavi desteği alma ve düzenli beslenme konularını da en önemli gereksinimler arasına koyabiliriz. Oksijenli veya tuzlu su ile yapılan gargara olumlu sonuç verecektir. Vitamin desteği bulunan gıdaları tüketmek, yine ağız ve diş sağlığını olumlu etkileyecektir.

Diş Eti Kanaması Nedir?
Benzer İçerik
Dişlerin Gülüşe ve Özgüvene Etkisi
10 / 2023
Dişlerin Gülüşe ve Özgüvene Etkisi

Gülümsemek, insanların iletişim kurarken kullandığı en etkili araçlardan biridir. Gülüş, sıcaklık, samimiyet ve pozitif enerji gibi olumlu duyguları y…

Diş Fırçalamanın Önemi
10 / 2023
Diş Fırçalamanın Önemi

Diş fırçalama, sağlıklı bir ağız için en temel ve önemli adımlardan biridir. Günlük olarak düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması, diş eti hastalık…

Diş Eti Kanaması Nedir?
3 / 2024
Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması ağız sağlığını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biridir. İltihap, yaralanma ve tahriş sonucunda ortaya çıkan bu durum genel olarak…

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi
10 / 2023
Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi

Çocukların ağız ve diş sağlığı onların genel sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle çocuklara düzenli ve doğru diş fırçalama alışkanlı…

Hayalinizdeki Gülümseme için Dental Turizm
2 / 2024
Hayalinizdeki Gülümseme için Dental Turizm

Dental Turizm: Gülüşünüzü Yeniden Keşfetmek İçin Uygun Bir Seçenek Son yıllarda, dental turizm giderek daha popüler hale gelmiştir. Pahalı diş tedavil…

Diş Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?
3 / 2024
Diş Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

Diş çürüklerinin nedenleri içinde en çok insanların tükettiği gıdalar yer alır. İnsan vücudunda pek çok bakteri vardır ve bu bakterilerden bir kısmı d…

Diş İpi Kullanmanın Önemi
3 / 2024
Diş İpi Kullanmanın Önemi

Diş ipi kullanmak ağız ve diş sağlığına çok önemli katkılar sağlar. Eğer diş temizliğine gereken önem verilmezse, sonu diş kaybına kadar giden süreçle…

Diş Taşı Nedir?
3 / 2024
Diş Taşı Nedir?

Diş taşı ağız ve diş sağlığı konusunda insanların karşısına en çok çıkan sorunlar arasında yer alır. Yazımızda diş taşı nedir ve nelere sebep olur gib…

Damakta Aft Nasıl Geçer?
3 / 2024
Damakta Aft Nasıl Geçer?

Damakta Aft nasıl geçer ve bu konuda tedavi için neler yapmak gerekir? Aft ile başı dertte olan çok sayıda insan için bu konu oldukça önemlidir. Ağız…